Medienos impregnavimas

Medienos impregnavimas    Lietuvos oro sąlygos yra nemenkas išbandymas pastatams ir išorinėms medinėms konstrukcijoms. Dėl drėgmės, šilumos ir deguonies poveikio paprasta mediena ima pūti ir greitai praranda patvarumą. Žinoma, tai reiškia nemažai papildomų išlaidų.

    Biologinis medienos skaidymasis prasideda, kai tik jos drėgnumas pasiekia 18%. Praktika rodo, kad išorinėse konstrukcijose drėgnumas neretai siekia 20-25%, o turinčiose tiesioginį sąlytį su žemės paviršiumi – gali viršyti 30%.

Kitas ne mažesnis pavojus – kenkėjai. Būtent todėl visą pastatų ir išorinių konstrukcijų statybai skirtą medieną būtina impregnuoti.

    Tik impregnuota mediena atitinka išorinėse konstrukcijose naudojamiems medienos gaminiams keliamus reikalavimus. Ji tarnauja keliskart ilgiau ir nereikalauja reguliaraus paviršiaus dangos atnaujinimo (pvz. perdažymo).

 

Yra du šios paslaugos tipai: mirkymas ir vakuuminis-giluminis impregnavimas.

Mirkymas – tai medienos gaminių įmerkimas į antiseptinį tirpalą impregnavimo vonioje. Šis metodas dažniausiai taikomas statybinei medienai.

Vakuuminis-giluminis impregnavimas sudėtingesnis – jis susideda iš kelių etapų.

  • Medienos gaminiai patalpinami į slėgių skirtumui atsparius rezervuarus. Pirmame etape sumažinamas slėgis – susidaręs vakuumas išsiurbia orą iš medienos ląstelių.
  • Kamera užpildoma impregnuojančiu preparatu. Hidrostatinis slėgis priverčia apsauginį tirpalą įsiskverbti giliai į medienos struktūrą.
  • Galiausiai vakuumu pašalinamas medienos paviršiuje esantys impregnuojančio tirpalo likučiai. Medienos viduje likęs žemas slėgis įtraukia tirpalą iš paviršinių sluoksnių ir verčia jį įsigerti dar giliau.
  • Po šio proceso impregnantas būna taip giliai įsigėręs į medienos struktūrą, kad jo praktiškai neįmanoma pašalinti. Medienos gaminiai lieka apsaugoti ilgam laikui.

Impregnuojant medieną vakuuminiu-giluminiu būdu, naudojamas preparatas Tanalith E®.

Jo sudėtyje nėra nei arseno, nei chromo, jis neturi kvapo, nesukelia metalų korozijos; juo apdoroti medienos gaminiai nėra kenksmingi žmogui. Tačiau jis puikiai apsaugo medieną nuo kenkėjų (įskaitant termitus) ir mikroorganizmų (grybelių, pelėsio). Tanalith E® veiksmingumą patvirtina bandymai, atlikti visame pasaulyje.

Juo apdorota pušies ar eglės mediena įgauna tolygų žalsvą atspalvį.